Українці вивчають досвід запровадження ринку земель у Європі

Заступник Голови Держземагентства України Євген Бердніков у Берліні зустрівся з фахівцями Федерального міністерства продовольства, сільського господарства та захисту прав споживачів, Товариства з управління та реалізації земель Федеративної Республіки Німеччина. Українські фахівці землевпорядної галузі ознайомилися з європейським досвідом запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення, діяльністю фонду земель. 

Нині, коли на часі запровадження ринку земель сільськогосподарського призначення в Україні та створення банку (фонду) земель, українська делегація приділила значну увагу вивченню повноважень, функцій та завдань Товариства з управління та реалізації земель (BVVG), яке виконує функції фонду земель у ФРН.

Ханс-Йоахім Банге – особливий уповноважений Товариства з управління та реалізації земель (BVVG) розповів українським колегам, що для стабілізації діяльності підприємств та компенсації втрати майна внаслідок земельної реформи у ФРН запровадили продаж земель за пільговою ціною на особливих умовах. Зокрема, було введено заборону перепродажу протягом 20 років, в іншому разі договір попередньої купівлі буде скасовано і землі повернуто до BVVG. Крім того, не дозволялось передавати права власності та суборенди. У разі ж зміни структури власників більше, ніж на 25%, договір купівлі-продажу підлягає скасуванню.

В інших випадках у Німеччині здійснюється продаж сільськогосподарських та лісогосподарських земель за ринковою ціною на відкритих конкурентних засадах із врахуванням запропонованих умов господарювання на землі (робочі місця, інвестиції, збереження способу користування). Отримані в результаті продажу, здачі в оренду земель кошти використовуються на забезпечення діяльності BVVG, поліпшення стану земель в управлінні товариства, а надлишки передаються до федерального бюджету. З 1992 року до федерального бюджету перераховано близько 5,1 млрд. євро надлишків. Площа земель, передана BVVG у 1996 році становила 3,2 млн. гектарів. Відтоді 1,5 млн. га сільсько- та лісогосподарських земель повернуто фізичним особам згідно із законом про майно, а також місцевим органам згідно з законом про розподіл майна.

Загалом у ФРН запроваджено ліберальний ринок земель, на якому торгівля земельними ділянками між приватними особами (фізичні або юридичні особи) здійснюється без обмежень з боку держави. Однак, якщо йдеться про сільськогосподарські або лісові земельні ділянки, необхідне отримання відповідного дозволу від уповноважених органів влади.

На думку німецьких експертів, держава повинна не створювати ринок земель, а встановлювати рамкові умови діяльності на ринку (законодавчі вимоги, договірна форма), запобігати викривленням ціни на ринку земель та забезпечувати учасників ринку інформацією про ціни, умови діяльності на ринку земель.

Під час переговорів сторони розглянули можливість активізації українсько-німецького співробітництва у сфері земельних відносин та обговорили напрями для подальшого обміну досвідом.

Источник: Держземагенство

Написать ответ

+